Horoskop chiński Fusy Horoskopy Imiona Wróżby z kości Domino Horoskop kwiatowy Horoskop majów Imiona Sennik Horoskop celtycki

Zioła, rośliny lecznicze - L

Lipa drobnolistna i szerokolistna - ( Tilia cordata,Tilia platyphyllos )

Drzewo to rośnie w całym kraju, największe skupiska spotyka się na południu. Jest drzewem popularnym w całej Europie. Kwiaty lipy szeroko i drobnolistnej są cennym surowcem leczniczym. Nie należy zbierać lipy srebrzystej (Tilia argentea), której liście są od spodu srebrzystej barwy.
Inne nazwy: lipa małolistna i wielkolistna.
Surowiec leczniczy
Dla celów leczniczych zbiera się kwiatostany lipy.
Substancje lecznicze
Kwiaty lipy zawierają flawonoidy, olejek eteryczny, związki śluzowe, fitosterole, trójterpeny, kwasy organiczne.
Zbiór i konserwacja
W okresie kwitnienia, w końcu czerwca i w lipcu, zrywać należy kwiatostany składające się z 3-9 kwiatów zrośniętych z podsadką. Kwiaty należy zrywać na początku kwitnienia, odrzucać kwiaty przekwitnięte. Suszyć rozkładając cienką warstwą na papierze w ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu. W czasie suszenia w suszarniach temperatura nie powinna być wyższa niż 4O°C. Po wyschnięciu należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.
Działanie;
napotne, uspokajające, moczopędne, żółciopędne, poprawiające przemianę materii.
Związki czynne, zawarte w kwiatach lipy, pobudzają wydzielanie gruczołów trawiennych, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego, żółci, a także produkcję moczu. Poprawiają więc trawienie i przyswajanie pokarmów oraz wydalanie toksycznych produktów przemiany materii. Bogata zawartość śluzów działa osłaniające na śluzówkę żołądka, zapobiega samostrawieniu.
Kwiaty lipy są od wieków znanym środkiem napotnym, korzystnym w leczeniu przeziębień, angin, gryp oraz zapaleń oskrzeli i płuc. Związki zawarte w wywarach z lipy mają działanie uspokajające. Chociaż jest ono łagodne, może być z powodzeniem polecane ludziom pracującym umysłowo, w stanach znużenia i przemęczenia, w przypadkach słabej koncentracji uwagi. Lipa przynosi także ulgę w nerwobólach.
Wyciągi z lipy mogą być używane do płukania ust i gardła, a także do kąpieli przy bólach kostnych i nerwobólach. Używane do płukania włosów wzmacniają je i zapobiegają wypadaniu.

L - Łopian większy

Literatura

Domowa apteka

Dolegliwości od A do Z: objawy, przyczyny, leczenie wolne od działań ubocznych, metody stosowania leków homeopatycznych, ziół, olejków, okładów, książka napisana i zredagowana tak, by mógł z niej korzystać nawet laik. Każdy, nawet kompletnie nie znający się na medycynie, może skorzystać z tego świetnego kompendium kuracji wszelkich dolegliwości, jakie mogą przytrafić się nam samym i naszym najbliższym. Nie trzeba znać medycznej nazwy przypadłości: indeks zawiera ich potoczne określenia, które odsyłają do odpowiedniego hasła ("siniec" - "wylew krwawy"). Charakterystyka każdej z chorób zawiera opis objawów, przyczyn i leczenia, wolnego od działań ubocznych. Polega ono na stosowaniu ziół, naparów, olejków aromatycznych, leków homeopatycznych, kąpieli, okładów, kompresów. Leki naturalne skutecznie pomagają w dziesiątkach opisanych tu schorzeń, od alergii i zmęczonych oczu, przez choroby reumatyczne, zakaźne, oparzenia, ukąszenia, po bezsenność i migrenę Więcej ...

Polecane