Horoskop chiński Fusy Horoskopy Imiona Wróżby z kości Domino Horoskop kwiatowy Horoskop majów Imiona Sennik Horoskop celtycki

Zioła, rośliny lecznicze - L

Łopian większy - ( Arctium lappa )

Dwuletnia roślina popularna w całym kraju. Rośnie na nieużytkach, przy drogach, na brzegach lasów i w ogródkach. W Polsce występują także inne gatunki tej rośliny, jak łopian mniejszy (Arctium minus), łopian gajowy (Arctium nemorosum), łopian pajęczynowaty - (Arctium tomentosum). W pierwszym roku wyrastają duże, sercowate, ułożone w rozetę tuż przy ziemi liście. Liście te od spodu są szarawe. W drugim roku wyrasta wysoki pęd o sztywnej łodydze i rozgałęzionych liściach. W lipcu zaczyna kwitnąć purpurowymi kwiatami. Koszyczki kwiatowe mają od zewnątrz haczykowate szczecinki. Inne nazwy: łopuch, głowacz, kostropacz, topień, dziady.
Surowce lecznicze
Dla celów leczniczych używane są korzenie, czasem ziele i owoce.
Substancje lecznicze
Korzenie łopianu zawierają związki poliacetylenowe, niewielkie ilości olejku eterycznego, fitosterole, substancję gorzką, kwasy organiczne, dość dużo substancji białkowych i inuliny - cukru zapasowego, oraz sole mineralne, a głównie związki siarki i fosforu.
Zbiór i konserwacja
Jesienią w pierwszym roku życia rośliny lub wczesną wiosną roku następnego wykopuje się korzenie, które są grube, mięsiste, rozgałęzione i dochodzą do 1/2 m długości. Po umyciu i rozdrobnieniu należy je suszyć w temperaturze nie wyższej niż 60°C, przechowywać w suchych pomieszczeniach.
Działanie;
poprawiające przemianę materii, żółciopędne, korzystne działanie na skórę.
Łopian pobudza wydzielanie żółci i moczu. Zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego, a wzmaga wydzielanie śluzu w przewodzie pokarmowym. Poprawia przemianę materii i zwiększa wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Łopian może więc być polecany w nieżytach żołądka i jelit, w chorobach dróg żółciowych, a także w chorobach układu kostnego z gośćcem włącznie.
Cenione jest oddziaływanie łopianu na skórę i włosy. Można go używać do leczenia wyprysku, trądziku, świądu skóry, czyraków, a także przy wypadaniu włosów spowodowanym łojotokiem czy łupieżem.

M - Macierzanka piaskowa

Literatura

Atlas ziół krajowych

Atlas wprowadza w zagadnienia zastosowania ziół oraz produkcji surowców zielarskich z roślin uprawianych w ogrodzie lub pozyskiwanych na stanowiskach naturalnych. Wiadomości na ten temat uzyskał autor od producentów znanych ziół (rumianku, mięty), z ośrodków badawczych i doświadczalnych oraz od ziołolekarzy (zakon ojców Bonifratrów Więcej ...

Zdrowe przyprawy

Już od stuleci wiadomo, że przyprawy są nie tylko smaczne, lecz także zdrowe! Odpowiednie przyprawianie może zapobiegać lub łagodzić dolegliwości trawienne, odciążyć serce i krwioobieg i aktywować przebieg wszystkich procesów życiowych. Niniejsza książka może służyć jako pożyteczny przewodnik ? wprowadza w świat roślin przyprawowych, zawiera porady i gotowe przepisy kulinarne, które zapraszają do eksperymentowania Więcej ...

Polecane