Horoskop chiński Fusy Horoskopy Imiona Wróżby z kości Domino Horoskop kwiatowy Horoskop majów Imiona Sennik Horoskop celtycki

Zioła, rośliny lecznicze - N

Nagietek lekarski - ( Calendula officinalis )

Nagietek jest rośliną roczną, w stanie dzikim występuje nad Morzem Śródziemnym i w Iranie. Jest uprawiany w całej Europie i w Ameryce Północnej. Roślina ta jest wykorzystywana w celach leczniczych i w przemyśle spożywczym. Kwiat nagietka może służyć jako barometr, pozwala bowiem przewidywać pogodę. Jeśli rano przed godziną 9.00 płatki nagietka są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, oznacza, to, że w tym dniu nie będzie deszczu.
Inne nazwy: nogietek lekarski, nagietek ogrodowy, paznogietka, paznogietek, pazurki, miesięcznica, stulik.
Surowce lecznicze
W celach leczniczych wykorzystywane są kwiaty nagietka z odmian pomarańczowych.
Substancje lecznicze
Kwiaty nagietka zawierają saponiny trójterpenowe, alkohole trójterpenowe, karotenoidy, niewielkie ilości olejku eterycznego, związki żywicowe, śluzowe, flawonoidy, kwasy organiczne, z soli mineralnych duże ilości związków manganu.
Zbiór i konserwacja
Nagietek kwitnie od czerwca do jesieni. W celach leczniczych zbierać należy tylko kwiaty języczkowe z odmian pomarańczowych Przy suchej pogodzie wyskubujemy pojedyncze płatki. Suszyć je należy rozkładając cienką warstwą w miejscach ocienionych. Przy suszeniu w suszarniach temperatura nie powinna być wyższa niż 30--35°C. Wysuszone kwiaty należy przechowywać szczelnie zamknięte i chronić przed światłem.
Działanie;
przeciwzapalne, wzmacniające, rozkurczowe, gojące rany.
Kwiaty nagietka pobudzają czynności wydzielnicze - zwiększają ilość soku żołądkowego i mukopolisacharydów, zwiększają ilość żółci i ułatwiają jej przepływ do dwunastnicy. Mogą być polecane w nieżytach niedokwaśnych żołądka i w nieżytach jelit, a także w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Związki czynne zawarte w nagietku znoszą stany skurczowe w przewodzie pokarmowym, dlatego mogą być stosowane w przypadkach dolegliwości bólowych po operacjach żołądka i dróg żółciowych. Ponadto nagietek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, unieczynnia także toksyny powstające w przypadku rozwoju nowotworu w organizmie. Znosi objawy niestrawności u chorych na chorobę nowotworową przewodu pokarmowego.
Związki te wzmagają odporność własną organizmu, przyspieszają gojenie się ran, dlatego nagietek może być polecany w przypadkach nie gojących się ran i owrzodzeń, oparzeń i to zarówno termicznych, słonecznych jak i popromiennych. Nagietek niszczy paciorkowce i gronkowce i z dobrym skutkiem może być wykorzystany w leczeniu stanów zapalnych gardła i krtani, jamy ustnej, a także zapaleń spojówek oczu. Związki czynne z kwiatów nagietka niszczą skutecznie rzęsistki i dlatego mogą być wykorzystane w leczeniu zakażeń narządów rodnych.
Ponadto nagietek ma łagodne właściwości uspokajające, obniża ciśnienie tętnicze krwi i zwalnia tętno.

N - Nawrot lekarski

Literatura

Zioła na żółtaczkę

Przeszło pół miliarda ludzi na świecie to nosiciele zabójczego wirusa HCV, wywołującego zapalenie wątroby typu C. Ta śmiertelnie niebezpieczna choroba może rozwijać się niepostrzeżenie przez wiele lat, powodując w końcu marskość, raka, a nawet całkowitą niewydolność wątroby. Konwencjonalna terapia nie jest w pełni skuteczna, ale można ją z powodzeniem wspomóc ziołami Więcej ...

Zaburzenia trawienia

Dolegliwości związane z zaburzeniami trawienia są w dzisiejszym świecie tak częste, że nie ma chyba człowieka, który nigdy ich nie doświadczył. Mogą być zarówno niebezpieczne dla życia, jak i przemijające i właściwie niegroźne. Zawsze jednak są bardzo dokuczliwe. Zastosowanie ziół w ich leczeniu daje znakomite rezultaty. Z tej książki dowiesz się: dlaczego odpowiednia dieta ma podstawowe znaczenie dla układu trawiennego, jakie dolegliwości przewodu pokarmowego i wątroby można leczyć ziołami, które zioła mają wpływ na układ trawienny i jak je stosować, jak przygotowywać zioła - napary, odwary, nalewki Więcej ...

Polecane