Horoskop chiński Fusy Horoskopy Imiona Wróżby z kości Domino Horoskop kwiatowy Horoskop majów Imiona Sennik Horoskop celtycki

Zioła, rośliny lecznicze - N

Nawrot lekarski - ( Lithospermum officinale )

Nawrot należy do rodziny szorstkolistnych. W Polsce występują dwa gatunki nawrotu: nawrot lekarski i nawrot polny (Lithospermum arvense. Nawrot lekarski może osiągać ponad i m wysokości. Kwitnie zielonkawoniebieskimi kwiatami. Zwykle rośnie na suchych wzgórzach. Nawrot polny jest pospolitym chwastem polnym, osiąga 0,5 m wysokości i kwitnie białymi kwiatami.
Przez Indian amerykańskich roślina ta była używana jako skuteczny lek antykoncepcyjny oraz lek przeciw nadmiernym Krwawieniom macicznym.
Surowce lecznicze
W celach leczniczych mogą być wykorzystane kłącza, nasiona, łodygi i liście.
Substancje lecznicze
Nawrot lekarski zawiera kwas litospermowy — kwas polifenolowy, który po utlenieniu tworzy aktywny polimer o właściwościach antykoncepcyjnych.
Zbiór i konserwacja
Liście, kłącza i nasiona można zbierać we wrześniu. Można suszyć w miejscach ocienionych, przewiewnych lub sporządzać z nich wyciągi alkoholowe.
Działanie;
antykoncepcyjne, hamujące krwawienia maciczne, przeciwcukrzycowe.
W Polsce badania nad działaniem nawrotu lekarskiego przeprowadził S. Stanosz w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (1980 r.). Badania prowadzone na zwierzętach doświadczalnych miały na celu porównanie skuteczności nawrotu z popularnie stosowanym lekiem antykoncepcyjnym - gestranolem. W początkowym okresie stwierdzano zwiększone wydalanie moczu. Działanie antykoncepcyjne polegało na zahamowaniu cyklów płciowych. Po przerwaniu podawania nie obserwowano szkodliwego wpływu nawrotu na rozrodczość, przebieg ciąży i porodu.
Substancje czynne zawarte w nawrocie unieczynniają także inne hormony, m.in. hormony kory nadnerczy, a przede wszystkim adrenalinę. Ponadto mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu nadczynności tarczycy z wytrzeszczem oczu i niektórych postaci nadciśnienia tętniczego.

N - Nostrzyk żółty

Literatura

Aloes zwyczajny

Aloes zwyczajny rośnie na pustyni. Jest od wieków używany jako roślina lecznicza i kosmetyczna. Pomaga przy oparzeniach i w gojeniu się ran, łagodzi bóle, wzmacnia siły obronne organizmu, uelastycznia, oczyszcza i napina skórę. Mówiąc krótko jest on zarówno środkiem piękności, jak i roślin pierwszej pomocy w domowej apteczce. Niniejszy poradnik wskazuje na różnorodne możliwości zastosowania tej cudownej rośliny i zawiera liczne receptury kosmetyków i preparatów leczniczych, które mogą być wykonane w domu Więcej ...

Zioła źródłem zdrowia

Znajdziesz tu wybrane wiadomości na temat budowy roślin, opisy wybranych gatunków roślin zielarskich, zasady zbioru i konserwowania poszczególnych grup, barwne tablice wybranych roślin chronionych i wiele innych ciekawych rzeczy Więcej ...

Polecane