Horoskop chiński Fusy Horoskopy Imiona Wróżby z kości Domino Horoskop kwiatowy Horoskop majów Imiona Sennik Horoskop celtycki

Zioła, rośliny lecznicze - R

Rozchodnik ostry - ( Sedum acre )

Ziele popularne w całym kraju, rośnie na suchych, piaszczystych zboczach, na murach i skałach, na nieużytkach. Kwitnie od czerwca do sierpnia żółtymi kwiatami o ostro zakończonych płatkach, umocowanymi prawie na pędach.
Surowce lecznicze
W celach leczniczych wykorzystuje się ziele rozchodnika.
Substancje lecznicze
Ziele rozchodnika zawiera alkaloidy takie jak sedamina, sodyrnina. nikotyna i inne, flawonoidy, w tym dużo rutyny, kwasy organiczne, substancje śluzowe, garbniki, cukry i sole mineralne.
Zbiór i konserwacja
Ziele rozchodnika zbiera się na początku kwitnienia i suszy w miejscach przewiewnych, ocienionych, rozkładając cienką warstwą lub przygotowuje się z niego wyciągi alkoholowe.
Wysuszone ziele należy przechowywać w szczelnych pudełkach lub płóciennych woreczkach w suchych pomieszczeniach.
Działanie;
obniżające ciśnienie tętnicze krwi.
Związki czynne zawarte w rozchodniku zwiększają dobowe wydalanie moczu przez nerki. Pobudzają ruchy jelit, działają rozwalniająco, a także zwiększają ilość wytwarzanego potu. W konsekwencji następuje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto substancje czynne z rozchodnika działają na układ nerwowy zmniejszając wrażliwość ośrodka naczynioruchowego.
Rozchodnik jest stosowany przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, miażdżycy.
Jest lekiem rozwalniającym, szczególnie cennym u ludzi otyłych z upośledzoną czynnością ruchową jelita grubego i uporczywymi zaparciami.
Homeopatia zaleca stosowanie tego ziela przy zapaleniach odbytnicy, w żylakach odbytu.
Pamiętać trzeba, że działanie tego ziela jest bardzo silne i może drażnić przewód pokarmowy. Zbyt duże dawki wyciągów z rozchodnika dają objawy drapania w gardle, bólów głowy, szumu w uszach, duszności. Sok wcierany w skórę powoduje objawy zapalenia skóry. Ponieważ rozchodnik posiada wiele silnie działających związków, decyzję o leczeniu rozchodnikiem powinniśmy uzgodnić z lekarzem.

R - Róża dzika

Literatura

Woda twój lek

Hydroterapia należy do najstarszych znanych ludzkości metod naturalnego leczenia. W hydroterapii woda używana jest w postaci kąpieli, natrysków, polewań, rozcierań, okładów itp. Autor żywi nadzieję, że hydroterapia zyska sobie zwolenników jako bezpieczna i skuteczna metoda naturalna, sprzyjająca zachowaniu zdrowia Więcej ...

Pokonać grzybicę

Grzybica powstaje pozornie bez powodu, coraz więcej ludzi choruje na nią, nie wiedząc o tym. Wywołuje ją leczenie antybiotykami, nieodpowiednie odżywianie i przede wszystkim przewlekły stres, którego najtrudniej uniknąć. Dzięki tej książce można pozbyć się grzybicy na dobre, a także zabezpieczyć przed nią. Znajdziesz tu test, którego rozwiązanie pozwala stwierdzić, czy ma się grzybicę, dowiesz się, jak dochodzi do rozwoju choroby, co można zrobić, by uzdrowić jelita. W książce znajduje się również wykaz idealnych, neutralnych i niekorzystnych produktów spożywczych Więcej ...

Polecane