Horoskop chiński Fusy Horoskopy Imiona Wróżby z kości Domino Horoskop kwiatowy Horoskop majów Imiona Sennik Horoskop celtycki

Zioła, rośliny lecznicze - T

Tatarak zwyczajny - ( Acorus calamus )

Tatarak jest byliną, rośnie nad brzegami jezior i stawów, a także nad brzegami wolno płynących rzek. Roślina ta występuje w całej Europie, w Środkowej i Wschodniej Azji, a także w Ameryce Północnej.
Inne nazwy: tatarak pospolity, kalmus, łącz, łobzie, lepich, bluszcz, ajer, szuwar, tatarskie ziele, tatarczuch.
Surowce lecznicze
W celach leczniczych wykorzystywane są kłącza tataraku.
Substancje lecznicze
Kłącza tataraku zawierają olejek eteryczny, którego głównym składnikiem są związki seskwiterpenowe. Ponadto w tataraku występują związki gorzkie, garbniki, aminy, węglowodany, kwasy organiczne i sole mineralne.
Zbiór i konserwacja
Kłącza tataraku wydobywa się wiosną lub jesienią. Po umyciu i okorowaniu można je suszyć w suszarniach w temperaturze nie wyższej niż 35°C. Po wysuszeniu należy je przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach i chronić przed światłem.
Działanie;
żołądkowe, rozkurczowe, wzmacniające, uspokajające.
Związki czynne zawarte w kłączach tataraku pobudzają aktywność przewodu pokarmowego, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego, przyspieszają trawienie i przyswajanie pokarmów. Powodują zwiększenie produkcji mukopolisacharydów - substancji, z których tworzy się w żołądku warstwa ochronna śluzu, zabezpiecza ona przed samostrawieniem. Olejki eteryczne i substancje gorzkie z kłączy tataraku zwiększają produkcję żółci przez wątrobę, a także zwiększają wytwarzanie moczu przez nerki. W stanach wzmożonego napięcia i skurczu mięśni jelit i dróg żółciowych - powodują rozluźnienie mięśni ,oraz przywrócenie prawidłowej czynności skurczowej jelit i dróg żółciowych. Znoszą przykre objawy bólów i kolek, jakie towarzyszą takim stanom.
Tatarak zawiera substancje bakteriobójcze, co jest korzystne w przypadkach nadmiernej fermentacji w jelitach.
Tatarak występujący w Polsce wykazuje słabe działanie uspokajające, natomiast tatarak rosnący w Indiach i w Kanadzie może być używany jako środek nasenny.
Tatarak jest użyteczny w leczeniu stanów zapalnych dziąseł, bólów zębów, w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, w leczeniu choroby wrzodowej. Kłącze tataraku może być używane do żucia przy bólach zębów.
Odwary z tataraku należy używać w przypadkach łupieżu do wcierania w skórę głowy.
Olejek tatarakowy może być używany do wcierań przeciwbólowych w przypadkach bólów stawów, gośćcu oraz nerwobólach.

W - Wierzba biała

Literatura

Ochrona środowiska

W książce przedstawiono problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska, powodowanym przez przemysł, rolnictwo i gospodarkę komunalną. Szczególny nacisk położono na wdrażanie koncepcji trwałego i zrównoważonego rozwoju oraz zintegrowanych systemów ochrony środowiska, obejmujących jego użytkowanie, ochronę oraz kształtowanie, z uwzględnieniem najnowszych proochronnych trendów występujących w krajach wysoko rozwiniętych. Omówiono także proces dostosowywania polskiego systemu gospodarowania środowiskiem do norm obowiązujących w Unii Europejskiej Więcej ...

Las. Odkrywanie świata

W jaki sposób rozpoznać wiek drzew? Co to jest efekt cieplarniany? Dlaczego grzyby rosną zawsze w tych samych miejscach? Jakie drzewa są najwyższe? Czy łosie umieją pływać? Dlaczego dzik tarza się w błocie? Czy wiewiórka żywi się tylko orzechami? Czy żaby żyjące w tropikalnej dżungli są niebezpieczne? W jaki sposób rozpoznać tropy jelenia? Które drzewa mogą żyć z korzeniami zanurzonymi w wodzie? Czy istnieją rośliny mięsożerne? Więcej ...

Polecane