Horoskop chiński Fusy Horoskopy Imiona Wróżby z kości Domino Horoskop kwiatowy Horoskop majów Imiona Sennik Horoskop celtycki

Zioła, rośliny lecznicze - W

Wierzba biała - ( Salix alba )

Pospolicie występujące w naszym kraju drzewo, od setek lat dostarcza surowców leczniczych. Rośnie najczęściej nad brzegami wód, w wilgotnych lasach i przy drogach. Kwitnie od kwietnia do maja. Spośród gatunków wierzby występujących w Polsce znaczenie dla lecznictwa poza wierzbą białą - Salix alba, mają: wierzba krucha - Salix fragilis, wierzba wiciowa - Salix viminalis, wierzba purpurowa - Salix purpurea, wierzba pięciopręcikowa - Salix pentandra.
Inne nazwy: wierzba pospolita, wierzba srebrna, wierzbina.
Surowce lecznicze
W celach leczniczych wykorzystuje się korę wierzby.
Substancje lecznicze
Kora wierzby zawiera glikozydy fenolowe, najważniejszym z nich jest salicyna, flawonoidy, kwasy organiczne i sole mineralne.
Zbiór i konserwacja
Korę wierzby zbierać należy wiosną, kiedy ruszają soki drzewa. Ścina się 2-3-letnie pędy i z nich zdejmuje korę. Najlepszego surowca dla celów leczniczych dostarcza wierzba purpurowa (wiklina). Korę wierzby można suszyć nawet w jasnych pomieszczeniach lub w suszarniach w temperaturze do 40°C.
Działanie;
przeciwzapalne, ściągające, przeciwgorączkowe.
Salicyna w soku żołądkowym rozkłada się do alkoholu salicylowego, którego pochodne łatwo wnikają do organizmu. Mają działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Chociaż dawka salicylanów jest w odwarach z kory wierzbowej niewielka w porównaniu z zawartością kwasu acetylosalicylowego w tabletce aspiryny, to aktywność biologiczna tych związków jest duża, gdyż zachodzi tu synergizm salicylanów, flawonoidów i garbników. Również działania uboczne, jakie występują przy długotrwałym stosowaniu dość dużych dawek aspiryny, nie występują przy stosowaniu wyciągów z wierzby. Jest to szczególnie ważne u ludzi z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, którzy nie powinni używać aspiryny.
Ponadto związki czynne zawarte w korze wierzby uszczelniają naczynia włosowate i jednocześnie przeciwdziałają nadmiernej krzepliwości krwi. Zwiększają ilość wydalanego moczu i poprawiają przebieg reakcji oksydoredukcyjnych.
Kora wierzby może być stosowana w przypadkach przeziębień przebiegających z gorączką, gośćcu przewlekłym postępującym, gorączce reumatycznej, nieżytach błon śluzowych przewodu pokarmowego, niezbyt nasilonych biegunkach. Kora wierzby może być używana w leczeniu miażdżycy ze wzmożoną krzepliwością krwi, zapaleniach żył, a także w przypadkach nadmiernego pocenia się.
Medycyna ludowa używała kory wierzbowej jako środka uspokajającego i ułatwiającego zasypianie, a także w przypadkach nerwobólów, bólów kostnych i stawowych.

W - Wrotycz pospolity

Literatura

Atlas roślin

Atlas roślin - to bogato ilustrowana książka, w której miłośnik przyrody znajdzie opis 300 gatunków roślin wraz z ich fotografiami. Adresowana jest do wszystkich, którzy pragną poznać florę polską lub zaczynają się nią interesować. Na pewno będzie przydatna w trakcie wędrówek po parkach krajobrazowych czy narodowych, ale także podczas zwykłych spacerów po lasach i łąkach. W atlasie zaprezentowano w większości gatunki pospolite, zarówno te, których zasięg obejmuje cały kraj, jak i występujące jedynie w niektórych regionach. Obok nich omówiono gatunki rzadkie i bardzo rzadkie. Ponadto w atlasie można znaleźć informacje, jak rozpoznawać rośliny, jak je zbierać do zielnika, ryciny przedstawiające budowę roślin oraz słowniczek trudniejszych pojęć Więcej ...

Fizjologia roślin

Nowoczesny podręcznik omawiający całość mechanizmów kierujących procesami życiowymi w roślinach: podstawy funkcjonalne metaboliczne i molekularne procesów zachodzących w komórkach roślinnych, mechanizmy regulacji procesów fizjologicznych przez czynniki endogenne i środowiskowe, przemianę energii i związków organicznych Więcej ...

Polecane