Horoskop chiński Fusy Horoskopy Imiona Wróżby z kości Domino Horoskop kwiatowy Horoskop majów Imiona Sennik Horoskop celtycki

Zioła, rośliny lecznicze - W

Wrotycz pospolity - ( Tanacetum vulgare )

Roślina ta występuje dość pospolicie w naszym kraju. Rośnie na leśnych polanach i na nieużytkach, na zboczach wzgórz i nasypach kolejowych. Lubi miejsca słoneczne. Wrotycz występuje w całej Europie oraz na Syberii. Kwitnie od lipca do września żółtymi kwiatami. Ziele to ma silny zapach przypominający kamforę.
Surowce lecznicze
W celach leczniczych zbiera się koszyczki kwiatowe bez ogonków i liście.
Substancje lecznicze
Wrotycz zawiera dość dużo olejku eterycznego, ponadto flawonoidy, goryczki i garbniki.
Zbiór i konserwacja
Kwiaty i liście wrotyczu należy zbierać na początku kwitnienia i suszyć szybko w miejscach ocienionych, przewiewnych. W suszarniach temperatura nie powinna być wyższa niż 30°C.
Działanie;
przeciwpasożytnicze, przeciwko wszawicy.
Doustnie podane sproszkowane kwiaty wrotyczu, o dużej zawartości olejku eterycznego, działają przeciwpasożytniczo. Niszczą pasożyty przewodu pokarmowego o obłym kształcie ciała, jak np. glisty i owsiki. Stosowane zewnętrznie wyciągi alkoholowe niszczą wszy głowowe, łonowe oraz świerzbowce.
Gorzkie substancje zawarte w zielu wrotyczu pobudzają wydzielanie soków żołądkowych.
Uwaga! Zbyt duże dawki preparatów wrotyczu są szkodliwe dla ludzi i zwierząt i mogą być przyczyną zatruć.
Zatrucie doustnie spożytym wrotyczem może objawiać się w postaci podrażnienia przewodu pokarmowego, a także zawrotami głowy, kurczami łydek oraz pobudzeniem układu nerwowego aż do utraty przytomności włącznie. W związku z tym nie powinno się podawać wrotyczu ludziom z ostrymi nieżytami żołądka i jelit, z chorobami wątroby i nerek, kobietom w ciąży i małym dzieciom.

W - Wrzos zwyczajny

Literatura

Dendrologia

Jest to wznowienie trzeciego poprawionego i uzupełnionego wydania nowej wersji Dendrologii. . Niektóre rośliny przedstawiono w inny niż dotychczas sposób, uwzględniając współczesne poglądy botaników. Dotyczy to m.in. Żywotników, ewodii, rdestówek. Pojawił się jeden zupełnie nowy rodzaj - nieszpułka Mespilus. Uzupełniono opisy niektórych podrodzajów, sekcji czy serii. Wprowadzono kategorię "grupy kultywarów", na przykład w obrębie takich rodzajów, jak Philadelphus, Syringa, Thuja lub Vaccinium. Pojawił się zupełnie nowy - nieszpułka, Mespilus. Uzupełniono opisy niektórych podrodzajów, sekcji czy serii Więcej ...

Polecane